Hranie hier je neoddeliteľnou súčasťou detského vývoja. Poznáme veľa druhov a kategórií rôznych hier, avšak teraz sa budeme venovať spoločenským stolovým hrám. Už ako malé dieťa sa naučíme hrať obľúbenú hru pre deti Človeče, nehnevaj sa. To je prvá hra, ktorú sa každé dieťa naučí. Trávi čas tak so svojimi rodičmi a je šťastné, že sa s nimi mamička alebo otecko hrá. Spoločenské hry by nemali chýbať v žiadnej rodine. Hranie spoločenských hier je činnosť, pri ktorej trávime čas so svojou rodinou a deťmi. Táto činnosť má pozitívny vplyv nielen na deti, ale i na dospelých.
U detí formou hrania hry sa vyvíja motorika, zručnosti dieťaťa, pomáha mu vyjadrovať sa a aj logicky myslieť. Každá spoločenská hra má iné vekové určenie. Niektoré spoločenské hry sú vymyslené práve pre menšie deti, iné pre staršie deti a sú aj spoločenské hry vymyslené priamo pre dospelých. Hranie hier znamená aj pre dospelého možnosť naučiť sa správne vychovávať, komunikovať s deťmi, radosť z učenia nových vecí detí a šťastia z času, ktorý deťom vytvárame. Hry sa rozdeľujú na kompetitívne, kooperatívne, či iné. Kompetitívne hry sú veľmi rozšírené.
Vždy hráte len sám za seba a víťaz môže byť len jeden. Kooperatívne hry sú tímové hry. Ide o hry športové hlavne, kde celý tím má šancu zvíťaziť. Hry rozdeľujeme aj medzi detské, kockové, postrehové, vzdelávacie, párty, strategické, zberateľské, kartové alebo hry na hrdinov. Už podľa názvu viete určiť, na čo je daná hra zameraná. Spoločenské hry je možné zakúpiť v hocijakom obchode určenom na hry, ale taktiež aj v hračkárstvach. Ak plánujete kúpiť spoločenskú hru niekomu blízkemu ako darček, pred nákupom sa uistite, či naozaj váš blízky takýto darček ocení. Pozerajte aj na cenu. Tie zložitejšie hry sú určite neraz aj drahšie oproti tým jednoduchším. Pri výbere pozerajte aj na počet hráčov, aby sa váš blízky vedel danú konkrétnu hru aj zahrať.